Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Połczynie - Zdroju

Informacja i rady dla rodziców dzieci jąkających się

Utworzono dnia 17.04.2020

Płynność jest sprawnością, która rozwija się stopniowo. Wiele dzieci czuje się niepewnie, przyswajając nowe słowa, nie wiedzą jeszcze, jak powinny je wymawiać
i łączyć ciągi wyrazów w zdania. Gdy dziecko uczy się chodzić, może się chwiać, potykać i upadać, zwłaszcza na początku. Zacinanie się na trudnym słowie jest naturalną częścią nauki mowy.

Rodzice nie są odpowiedzialni za pojawienie i utrzymywanie się jąkania. Istnieje wiele czynników ryzyka wskazujących, które dzieci są bardziej narażone na utrzymywanie się jąkania Czworo na pięcioro jąkających się dzieci upora się z tym problemem.

Dzieci, u których objawy najprawdopodobniej ustąpią:

  1. Już wykazują oznaki poprawy.
  2. Nie mają żadnych jąkających się krewnych.
  3. Nie są świadome i zmartwione swoim jąkaniem.
  4. Nie mają innych trudności z mówieniem.
  5. Nie mają ponadnormatywnie rozwiniętej sprawności językowej.
  6. Jąkają się krócej niż rok.
  7. Mają rodziców, którzy nie są zmartwieni ich jąkaniem.

Rady dla rodziców:

Jest wiele sposobów, które pozwolą Państwa dziecku w osiąganiu płynności
w mówieniu. Prawdopodobnie niektóre z nich już Państwo stosują, inne będą może dla Państwa nowością.

  • Gdy dziecko mówi wolno, daje sobie czas, by myśleć i planować, co chce   powiedzieć, i może skoordynować ruchy konieczne do wypowiedzenia słów. Wiele dzieci śpieszy się podczas mówienia. Mogą Państwo kontrolować tempo mówienia, pokazując dziecku, zanim jeszcze samo zacznie mówić, jak robić przerwy i jak używać zwolnionego tempa.
  • Wszyscy zadajemy pytania, a kiedy zadamy pytanie dziecku, oczekujemy,
     że na nie odpowie. Jego zdolność do płynnej odpowiedzi będzie zależała od tego, jak trudne jest pytanie i czy ma wystarczającą sprawność językową. Mogą Państwo pomóc dziecku odpowiadać płynniej poprzez:
  • unikanie pytań zbyt skomplikowanych dla dziecka;
  • dawanie mu więcej czasu na myślenie i odpowiedź;
  • unikanie zadawania kolejnego pytania, zanim dziecko zdąży odpowiedzieć na poprzednie.
  • Gdy rozmawiamy w grupie, często nasze wypowiedzi nakładają się na
    siebie, przerywamy sobie nawzajem. Może to być trudne dla dziecka, które się jąka. Śpieszy się bowiem z wypowiedzeniem swojego zdania, zanim ktoś mu przerwie, albo też szybko chce wtrącić się do wypowiedzi kogoś innego. Mogą Państwo pomóc dziecku, stwarzając taką sytuację, w której każdy jest wysłuchany, a żaden uczestnik rozmowy nie przerywa temu, który właśnie się wypowiada. Dziecko będzie mogło mówić wolniej i to pomoże mu wypowiadać się płynniej. Ważne jest również, aby takie same zasady ustalono dla wszystkich – pozostali członkowie rodziny mają prawo do swobodnej wypowiedzi, podobnie jak dziecko, które się jąka.
  • Mogą Państwo pomóc swojemu jąkającemu się dziecku, poświęcając mu  trochę czasu i przebywając z nim sam na sam. Skupiają bowiem Państwo całą swoją uwagę na dziecku, więc nie musi się ono spieszyć z wypowiedzią. Jeśli tempo życia w Państwa rodzinie jest bardzo szybkie, niezwykle korzystne dla Państwa w tej sytuacji byłyby regularne spotkania indywidualne z każdym z dzieci.

OGÓLNE FAKTY NA TEMAT JĄKANIA

  • Ludzie jąkali się zawsze, zjawisko to znane jest od wieków. W historii ludzkości można znaleźć wiele przykładów znanych ludzi, którzy się jąkali, takich jak król Jerzy VI, Marylin Monroe czy Winston Churchill. Spośród współczesnych trudności z płynnym mówieniem mają Rowan Atkinson, Bruce Willis czy Tiger Woods.
  • Jąkanie występuje na całym świecie, powszechniejsze jest wśród chłopców niż dziewcząt.
  • Zwykle początek jąkania przypada na okres między drugim a czwartym  rokiem życia, kiedy następuje intensywny rozwój mowy i języka.
  • Badania naukowe wykazują, że w dzieciństwie jąka się około 5% dzieci. Wśród dorosłych jąkanie występuje u mniej więcej 1% populacji. Oznacza to, że w dzieciństwie średnio czworo na pięcioro jąkających się dzieci przezwycięży ten problem. Na podstawie wyników badań można prognozować, które dzieci mogą mieć kłopot z przezwyciężeniem niepłynności i jaki rodzaj terapii będzie dla nich odpowiedni.
  • Osoby jąkające się potrafią być płynne śpiewając, szepcząc lub gdy się nie słyszą.
  • Jąkanie to skomplikowane zagadnienie – nie ma jednej przyczyny problemu, podobnie jak nie ma prostej terapii.

 

neurologopeda – mgr Ewa Mianowana

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 93

W poprzednim tygodniu: 99

W tym miesiącu: 294

W poprzednim miesiącu: 456

Wszystkich: 16991