Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Połczynie - Zdroju

Nauka mnożenia i dzielenia

Utworzono dnia 12.05.2020

Nauka mnożenia i dzielenia.

1. Zarządzanie czasem nauki – po 25 minutach nauki, rozwiązywania ćwiczeń (odliczanej przez minutnik lub stoper) należy zorganizować 5 minutową przerwę przeznaczoną   na odpoczynek lub aktywność ruchową. Po przerwie dziecko wraca do nauki, która trwa kolejna 25 minut. Po niej znowu organizujemy 5 minutową przerwę. Po łącznie 100 minutach nauki 4 przerwa musi być dłuższa i powinna trwać od 20 do 30 minut.

2. Pozwalaj dziecku na ruch podczas nauki mnożenia i dzielenia np. podczas powtarzania dziecko może chodzić po pokoju, rzucać i łapać piłkę, siedzieć na piłce gimnastycznej.

3. Jeśli dziecko ma duży problem z zapamiętaniem niektórych wyników mnożenia i/lub dzielenia należy powtórzyć je bezpośrednio przed snem. Po takiej powtórce dziecko powinno iść spać (nie oglądać już bajek, telewizji, czytać książek, itp.). Podczas snu mózg dziecka nadal zapamiętuje nowe informacje.

4. Wykorzystuj zabawki lub gry, które uatrakcyjnią naukę:

• Tuba Pitagorasa firmy Quercetti – dziecko może z niej korzystać np. podczas jazdy samochodem, autobusem, pociągiem.

• Drewniane tabliczki mnożenia – są atrakcyjniejsze niż tradycyjne, papierowe wersje.

• Zręcznościowa tabliczka mnożenia – zmodyfikowana wersja gry Jenga firmy Lakeshore.  Rodzicu możesz zrobić te grę wspólnie z dzieckiem (potrzebne będą kolorowe pisaki i 2 kostki do gry). Na większej ściance drewnianego klocka możecie napisać działanie np. 5x5 a na mniejszej wynik np. 25.

• Moje propozycje gier planszowych, które w ciekawy i atrakcyjny sposób uczą tabliczki mnożenia i dzielenia:

2x2: Gra w pary.

Mnożenie jest zabawne. Tabliczka mnożenia.

Tabliczka mnożenia. Mnożenie bez problemów.

Eliksir mnożenia.

Trójkąty matematyczne – mnożenie i dzielenie do 100.

W sklepach internetowych można znaleźć wiele innych, ciekawych propozycji gier.

Prostą grę możecie przygotować wspólnie z dzieckiem. Potrzebujecie kolorowych kwadratowych karteczek i kolorowych pisaków (najlepiej pomarańczowego,żółtego, niebieskiego, różowego i zielonego. Te kolory ułatwiają zapamiętywanie).

Na jednej stronie kolorowej karteczki dziecko zapisuje działanie mnożenia lub dzielenia, a na jej odwrocie wynik tego działania. Następnie rozkładacie karteczki na stole (zdecydujcieo ilości karteczek oraz czy widoczne będzie działanie, czy wynik). Następnie każdy graczz zamkniętymi oczami wybiera karteczkę. Odczytuje działanie (np. 5x7 lub 21:3) lub wyniki musi podać z pamięci wynik (35 lub 7) lub działanie, które prowadzi do wylosowanego wyniku.

Jeśli odpowiedź jest prawidłowa zabiera karteczkę dla siebie i zdobywa punkt.

W sytuacji błędnej odpowiedzi musi 3 krotnie powtórzyć działanie i jego wynik(lub na odwrót), nie zabiera karteczki, która nadal pozostaje w grze i nie zdobywa punktu.

Wygrywa osoba z największą liczbą karteczek i zdobytych punktów. Stopniowo można zwiększać trudność gry np. zwiększać ilość karteczek lub mieszać mnożenie z dzieleniem.

5. Kości do gry lub kości matematyczne – dziecko rzuca dwoma kotkami i podaje wynik mnożenia z dwóch wyrzuconych liczb oczek na kotkach (dodatkowo może zapisać działania na kartce np. 6x1=6). Jeśli poda zły wynik mnożenia powinno 3 razy powtórzyć i zapisać prawidłowe działanie mnożenia i wynik.

• ZooBooKoo Kości do gry matematycznej BABECZKI lub STWORKI.

Wersja mnożenie kości – zasady gry dostępne na YouTube: Wykorzystanie kości na matematyce (cz. 1) - Inspiracje Wczesnoszkolne 2016. https://www.youtube.com/watch?v=0Jfxdi6IBMk